Digitalna knjižnica

Informacijski viri

COBIB.SI
Kooperativni bibliografski informacijski sistem in servisi – COBISS – je skupni katalog slovenskih knjižnic, ki je javno dostopen preko interneta (OPAC – Online Public Access Catalogue). V njem so popisane knjižne izdaje, revije, časopisi in drugo gradivo, ki je dostopno uporabnikom v slovenskih knjižnicah.

SICRIS
Podatkovna zbirka s profili raziskovalcev, ki so registrirani pri Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo, s podatki o tekočih in končanih raziskovalnih projektih, projektnih skupinah itd.

Osebne bibliografije / COBISS
V okviru informacijskih servisov COBISS nastajajo bibliografije raziskovalcev (velja za tiste raziskovalce, ki imajo šifro), ki si jih je mogoče ogledati, izpisati in/ali jih poslati na elektronski poštni naslov.

Biomedicina Slovenica
Biomedicina Slovenica je namenjena iskanju strokovne in znanstvene literature s področja biomedicine. Obsega bibliografske podatke o objavah s področja biomedicine v Sloveniji in objave slovenskih avtorjev. Vključuje podatke o knjigah, poglavjih iz knjig, člankih iz slovenskih znanstvenih in strokovnih časopisov, prispevkih iz zbornikov raznih posvetovanj, disertacijah in magistrskih delih, raziskovalnih poročilih itn. od leta 1986 dalje. Na Inštitutu za biomedicinsko informatiko je dostopen tudi starejši segment za obdobje 1976 - 1985. Večino podatkov najdete tudi v vzajemnem katalogu slovenskih knjižnic COBIB.SI.

dLib.si – Digitalna knjižnica Slovenije
Digitalna knjižnica Slovenije služi za iskanje, branje in ogled člankov, knjig, fotografij, plakatov, zvočnih posnetkov, notnega gradiva, zemljevidov itn. v polnem besedilu, ki izvirajo iz območja Slovenije ter so pomembni za slovensko zgodovino, kulturo in znanost.

LocatorPlus
LocatorPlus je katalog ameriške nacionalne knjižnice za medicino, ki vključuje bibliografski opis revij, monografij, AV gradiva, računalniških programov, elektronskih virov in drugega gradiva in je prosto dostopen na svetovnem spletu.

Medline PubMed
Zbirka Medline je največja in najbogatejša bibliografska zbirka za področje medicine, biomedicine, veterine, farmacije, biologije in kemije. Zajema bibliografske podatke z izvlečki od leta 1964 dalje, objave pred letom 1964, ki so brez izvlečkov, pa so shranjene v posebni zbirki OldMedline, ki je tudi dostopna preko iskalnika PubMed. Iskalnik nudi dostop do MeSH (Medical Subject Headings) - indeksa izrazoslovja (terminološkega slovarja) v bazi Medline.

-----

BioMed Central
(potrebna registracija – brezplačno)
Biomed Central je komercialni založnik biomedicinskih elektronskih revij. Servis obsega 207 revij v odprtem dostopu. Članki so arhivirani v PubMed Central in na voljo za iskanje v PubMed. Vsi prispevki so recenzirani ter takoj prosto dostopni preko PubMed.

DOAJ - Directory of Open Access Journals
Zbirka Directory of open acces journals je namenjena iskanju znanstvenih časopisov ter člankov iz teh časopisov. Servis omogoča brezplačen dostop do znanstvenih in strokovnih časopisov v polnem besedilu. Namen direktorija, ki so ga osnovali pri Lund University na Švedskem, je predstavitev kakovostnih časopisov iz vseh znanstvenih področij in v različnih jezikih. Zbirka vsebuje preko 5900 revij, od tega okoli 670 medicinskih. Vključeni so recenzirani naslovi iz vseh področij, ki so prosto dostopni bralcem. Rezultat iskanja ponudi povezavo na besedilo članka. Iskanje je možno po naslovu, tematiki in besedah iz bibliografskih zapisov o časopisih, ter tudi po bibliografskih podatkih člankov (avtorju, naslovu, izvlečku, ključnih besedah itn.).

EIFL Direct – podatkovne zbirke EBSCOhost
Projekt EIFL Direct (Electronic Information for Libraries Direct) je nastal leta 1999 kot skupni projekt ustanov Zavoda za Odprto družbo (del omrežja Soroševih skladov) in EBSCO Publishing, ki je eden največjih dobaviteljev elektronskih in tiskanih strokovnih in znanstvenih revij na svetu. Projekt EIFL Direct je od leta 2003 del mednarodnega konzorcija eIFL.net in konzorcija slovenskih knjižnic za nabavo – COSEC. Na podlagi tega sodelovanja so v slovenskih knjižnicah dostopne naslednje baze podatkov s celotnimi besedili:
- Academic Search Premier (multidisciplinarna zbirka, ki zagotavlja dostop do polnega teksta za več kot 8500 revij in vključuje okoli 7300 recenziranih naslovov);
- Business Source Premier (zbirka je namenjena iskanju strokovne in znanstvene literature ter branju člankov s področij ekonomije, managementa in podjetništva. Obsega bibliografske podatke z izvlečki in besedila člankov iz približno 8800 znanstvenih časopisov ter poslovne in strokovne periodike. Za iskanje po tematiki, podjetju ali izdelku uporabite vsebinske oznake ("Thesaurus"));
- Regional Business News (zbirka vsebuje izčrpna polna besedila s področja regionalne ekonomije; pokriva vsebino več kot 75 časopisov, časnikov in internetnih strani z najnovejšimi novicami s področja ekonomije);
- MasterFILE Premier (namenjena je iskanju literature ter branju člankov z različnih področij; obsega bibliografske opise z izvlečki o člankih iz več kot 2650 revij, magazinov in znanstvenih časopisov, besedila člankov iz več kot 1740 naslovov, besedila 500 knjig (turistični vodniki, almanahi itd.), več kot 341.650 fotografij, zemljevidov in zastav ter American Heritage Dictionary);
- Newspaper Source (zbirka je namenjena iskanju člankov iz časnikov; obsega besedila člankov 26 časnikov iz ZDA, Rusije, Velike Britanije, Kanade, Egipta, Japonske itn. (Washington Post, Times itn.), 240 regionalnih časnikov iz ZDA, besedila novic nekaterih tiskovnih agencij in transkripte radijskih ter televizijskih informativnih oddaj (CBS, FOX News itn.); vključeni so tudi izvlečki člankov iz The New York Times in The Wall Street Journal - Eastern Edition);
- ERIC (zbirka je namenjena iskanju strokovne in znanstvene literature s področja vzgoje in izobraževanja in zagotavlja dostop do več kot 1,3 milijona bibliografskih virov od leta 1966 dalje);
- MEDLINE (najpomembnejša bibliografska zbirka za področje medicine, zdravstvenega varstva, zobozdravstva, veterine in predkliničnih znanosti; indeksira več kot 5200 revij iz ZDA in 80 drugih držav sveta in obsega več kot 19 milijonov zapisov);
- Health Source: Nursing/Academic Edition (zbirka je namenjena iskanju strokovne in znanstvene literature s področja zdravstvene nege; obsega 550 znanstvenih revij v polnem tekstu iz različnih medicinskih disciplin; ponuja še orodje za izobraževanje bolnikov za več kot 4700 zdravil);
- Health Source - Consumer Edition (zbirka je namenjena iskanju informacij o zdravju: boleznih, diagnozi, zdravljenju, zdravilih; na voljo je dostop do okoli 80 revij v polnem tesktu).

Free Medical Journals
Spletna stran Free Medical Journals je posvečena promociji prosto dostopnih medicinskih revij na svetovnem spletu. Obsega več kot 500 revij.

ProQuest
Servis ProQuest (ProQuest Online Information Service) je ena največjih multidisciplinarnih zbirk, ki omogoča ločeno ali hkratno iskanje po bazah podatkov ProQuest Central in ProQuest Dissertations and Theses - A&I. Članke v polnem besedilu lahko pregledamo, natisnemo ali pošljemo po elektronski pošti. Polna besedila člankov so dostopna od leta 1971 dalje.
Omogočeno je tudi ločeno iskanje po bazi podatkov ProQuest Dissertations and Theses - A&I. Zapisi vsebujejo povzetke iz disertacij, ki so bile izdane leta 1980 ali kasneje, pri magistrskih nalogah pa najdemo povzetke za obdobje po letu 1988. Vanjo so vključene sicer samostojne ProQuestove zbirke, kot npr.: ABI/INFORM Global, ProQuest Computing, ProQuest Social Science Journals, ProQuest Telecommunications, ProQuest Dissertations and Theses - A&I idr.

PubMed
PubMed je iskalni sistem, ki ga vzdržuje United States National Library of Medicine in zagotavlja dostop do več kot 19 milijonov citatov ter izvlečkov iz zbirke Medline, PreMedline in drugih zbirk s povezavami na elektronske revije sodelujočih založnikov. Indeksira preko 5100 revij iz ZDA in 70 drugih držav sveta.

PubMed Central
PubMed Central je javna zbirka elektronskih znanstvenih dokumentov, tako s področja biomedicine kot celotne znanosti o živi naravi, ki omogoča prost dostop do člankov s polnimi besedili (njihova ideja je, da bi bile vse elektronske znanstvene publikacije brezplačne in vsem dostopne).

ScienceDirect
Znanstveno-informacijski servis založbe Elsevier, ki ga uporabljamo za iskanje znanstvene in strokovne literature ter za branje člankov. Obsega bibliografske podatke z izvlečki in besedila člankov iz 1400 znanstvenih časopisov od leta 1995 dalje (ali kasneje).

SpringerLink
Servis je namenjen za iskanje znanstvene in strokovne literature z vseh področij ter za branje člankov. Obsega bibliografske podatke z izvlečki in besedila člankov v pdf obliki iz znanstvenih revij za področja biomedicine, naravoslovja, medicine, fizike, matematike, informatike, humanistike in ekonomije.

Versita
Versita nudi e-dostop do revij iz Centralne in Vzhodne Evrope iz področij medicine in biomedicine, kemije in kemijskega inženirstva, psihologije in ostalih znanosti.

Wiley Online Library
Zbirko Wiley Online Library uporabljamo za iskanje ter branje znanstvenih in strokovnih člankov iz vseh področij. Obsega bibliografske podatke z izvlečki in besedila člankov preko 120 znanstvenih časopisov od leta 1997 dalje.

Slovenska e-periodika
Zbirka 133 slovenskih znanstvenih in strokovnih revij v elektronski obliki.

-----

Directory of Open Access Repositories – OpenDOAR
Directory of Open Access Repositories je namenjen iskanju po prostodostopnih digitalnih arhivih (akademskih repozitorijih), možno pa je tudi iskanje po dokumentih iz arhivov. Arhivi lahko obsegajo publikacije določenega področja, institucije ali financerja. Vključeni so lahko pred- in po-natisi znanstvenih člankov, prispevki s konferenc, disertacije, knjige, raziskovalna poročila itn. Arhive lahko pregledujete po državah, uporabljeni programski opremi, tipu publikacije in disciplini.

Health On the Net Foundation
Health On the Net Foundation (HON) je namenjen iskanju medicinskih virov na internetu. Poudarek je na izbranih in ovrednotenih virih. Iskanje lahko omejite na spletna mesta, ki ustrezajo merilom kredibilnosti po HONcode, iščete po spletnih mestih z medicinsko oziroma zdravstveno vsebino (MedHunt), po strokovnih terminih MeSH (HONselect), novicah, napovedih konferenc, slikah itn.

HighWire Press
HighWire Press je namenjen iskanju ter branju znanstvenih in strokovnih člankov s področij medicine, biologije in veterine. Obsega bibliografske podatke z izvlečki in besedila člankov 270 znanstvenih časopisov. Pri večini naslovov so članki dostopni šele po določenem obdobju embarga (6-36 mesecev).

Intute
Storitev Intute zagotavlja dostop do preverjenih virov na internetu, ki so namenjeni izobraževanju in raziskovanju. Vire izbirajo in ocenjujejo priznani strokovnjaki z različnih področij. Obsega podatke o viru z opisom. Iskanje poteka kot pregledovanje področij, uporabite pa lahko tudi iskalnik. Pri naprednem iskanju lahko uporabite tezavre iz posameznih področij.

Nature.com
Zbirka Nature.com je namenjena iskanju in branju člankov ter novic s področja naravoslovja. Obsega besedila člankov iz osmih znanstvenih časopisov založnika Nature Publishing Group (Nature, Nature Cell Biology, Nature Genetics, Nature Immunology, Nature Medicine, Nature Reviews Cancer, Nature Reviews Microbiology, Nature Reviews Molecular Cell Biology).

Oxford Journals Online
Zbirka Oxford Journals Online je namenjena iskanju in branju celotnih besedil člankov iz več kot 230 kakovostnih revij založnika Oxford University Press. Pokriva različna področja medicine, bioloških znanosti, matematike in fizike, prava, humanistike ter družboslovja. Revije so dostopne od leta 1996 dalje.

Scirus
Zbirka Scirus je namenjena iskanju znanstvenih in strokovnih virov na internetu. Iskanje vključuje, poleg 250 milijonov prosto dostopnih spletnih strani, tudi besedila člankov oz. bibliografske podatke o člankih iz ScienceDirect, Institute of Physics Publishing, Scitation (AIP), Medline, BioMed Central, arhive prostega dostopa ArXiv, RePEc, Cogprints itn., patente iz LexisNexis, disertacije iz NDLTD, tehnična poročila iz NASA itn.

Web of Science
Specializirana podatkovna zbirka omogoča pregled citiranosti avtorjev, ki objavljajo v 7200 znanstvenih in strokovnih revijah, zajetih v zbirkah Inštituta za znanstveno informiranje ISI (Institute for Scientific Information).

-----

Register zdravil
Register zdravil je javno dostopen priročnik z osnovnimi podatki o zdravilih, ki imajo dovoljenje za promet v Republiki Sloveniji.

Zdravila.net (potrebna registracija – brezplačno)
Bazo podatkov o zdravilih uporabljamo za iskanje podatkov o zdravilih in medicinskih pripomočkih, ki so registrirana v Republiki Sloveniji. Podatki o zdravilu obsegajo ime, učinkovino, ATC klasifikacijo, farmacevtsko obliko, izdelovalca, režim izdajanja, ceno, navodilo za uporabo itn.