Razvojni projekti

Izobraževanje svojcev bolnikov po nezgodni poškodbi možganov, program "srečanja s svojci"

Na oddelku za rehabilitacijo pacientov po nezgodni možganski poškodbi, z multiplo sklerozo in drugimi nevrološkimi obolenji, smo v letu 2007, v okviru internega projekta, uvedli izobraževanje svojcev bolnikov po nezgodni poškodbi možganov, program »Srečanja s svojci«. Nezgodno poškodbo možganov lahko vključimo med neprijetne življenjske prelomnice, saj ima pogosto za posledico dolgotrajno nezmožnost za samostojno življenje. Novo nastale okoliščine v mnogih primerih močno spremenijo življenje poškodovanim osebam kakor tudi njihovim svojcem. Svojci imajo pomembno vlogo v procesu rehabilitacije, zato je potrebno, da so seznanjeni s posledicami po nezgodni poškodbi možganov in z načinom ravnanja s poškodovanimi svojci. Tekom izvajanja projekta v letu 2007 se je izkazalo, da svojci tak program potrebujejo, zato ga nameravamo izvajati tudi v bodoče kot redno dejavnost v okviru tima za rehabilitacijo pacientov po nezgodni poškodbi možganov. Pri »Srečanjih s svojci«, ki bodo potekala v obliki predavanj in pogovorov, bodo še naprej sodelovali: zdravnik specialist fizikalne in rehabilitacijske medicine, diplomirana medicinska sestra, psiholog, logoped, socialni pedagog, andragog, fizioterapevt, delovni terapevt in tudi zdravnik specialisti medicine dela, prometa in športa.
Glavni cilji izobraževalnega programa »Srečanja s svojci« so:

  • Predstaviti nezgodno poškodbo možganov in njene posledice na razumljiv in nazoren način.
  • Pomagati prepoznati težave in spremembe pri poškodovanem svojcu.
  • Naučiti jih, kako ustrezno negovati in skrbeti za poškodovanega svojca in mu nuditi primerno psihično oporo.
  • Pomagati pri sprejemanju novo nastale situacije, ki jim je spremenila življenje, da bi lažje prenašali vse obremenitve, ki se pojavijo med dolgotrajno rehabilitacijo.
  • Doseči aktivnejše vključevanje svojcev v programe rehabilitacije. Celostna rehabilitacija naj bi vedno vključevala tudi delo s svojci, saj je le tako rehabilitacija še uspešnejša in učinkovitejša. Z izobraževanjem svojcev se lahko izboljša tudi nega in skrb za bolnika v domačem okolju, kar pripomore k njegovemu boljšemu zdravstvenemu stanju.

Odgovorna oseba: Maja Povše, viš. fiziot., univ. dipl. ped.